Імунітет – це система біоструктур, що регулює процеси людського організму, що забезпечують захист від інфекцій, токсичних речовин та раку. Імунна система функціонує за особливими алгоритмами і складається з багатьох молекул і клітин, що взаємодіють між собою. Частина їх активується при патологічних процесах, запаленнях і потраплянні інфекції в організм, частина бере участь у переважній процесі. Імунна система має здатність знищувати ракові клітини, що з’являються в організмі людини внаслідок впливу канцерогенів та генних мутацій. У процесі її роботи може наступити гальмування, що є нормальною функцією імунітету. У ряді випадків імунна система починає боротися власними клітинами, продукуючи антитіла. У здоровому організмі цьому перешкоджає механізм гальмування. Однак злоякісний процес може блокувати імунну відповідь, внаслідок чого імунна система перестає справлятися з раковими клітинами, що призводить до безконтрольного розвитку пухлини. Тому в деяких випадках лікарі можуть радити БАДи для підвищення імунітету при онкології. При правильному використанні вони можуть підтримати організм і забезпечити його необхідними вітамінами.
Підняття імунітету при онкологічних захворюваннях
Одним із найдієвіших способів лікування раку є імунотерапія, мета проведення якої – підняття імунітету при онкологічних захворюваннях для боротьби з пухлиною. Існує кілька видів лікарських препаратів, з яких досягається активаційний вплив на імунну систему. Серед них виділяють:
- інгібітори імунних точок контролю. Імуноонкологічні препарати цього виду впливають на імунну систему, розблоковуючи її клітини та копіюючи процес гальмування. Вони є універсальними та працюють при різних пухлинах: молочній залозі, шлунку, кишечнику, легені. Цей терапевтичний напрямок не включає введення отрут, що впливають на біологію новоутворення.
- вакцини-модулятори, що створюються із власних клітин імунної системи пацієнта. У біоматеріалі виділяють моноцити, які диференціюють у дендритних клітин шляхом створення спеціальних умов з використанням факторів росту клітин людини. У період дозрівання до дендритної клітини додаються антигени пухлини, що дозволяють сформувати протипухлинний імунітет. Після вакцинації дендритні клітини мігрують у лімфовузли і представляють антигени пухлини клітинам імунної системи. В результаті в організмі пацієнта розвивається потужна протипухлинна імунна відповідь, що сприяє лікуванню хворого.
Одним із методів підвищення онкохворого імунітету є прийом протипухлинних БАДів — спеціальних харчових добавок, якими можна доповнювати щоденний раціон.
Можливі ускладнення після імунотерапії при онкології
Ускладнення від імунотерапії при онкології за своїми проявами немає схожості з побічними явищами, що виникають після гормоно- чи хіміотерапії. Їх виникнення зумовлено посиленою активацією імунітету, що має особливість боротися не лише з раковими клітинами, а й зі здоровими тканинами. Гіперактивною імунною системою може бути уражений будь-який орган. Найчастіше страждає шкірний покрив, ШКТ, печінка, щитовидка, серце, нирки, легені, бронхи, нервова система, органи зору. Ускладнення можуть виявлятись у вигляді:
- шкірних висипів,
- ураження язика,
- кон’юнктивіту,
- іридоцикліту,
- нападів діареї.
При розвитку побічної симптоматики важливо вчасно усунути наслідки ускладнень та провести додаткове лікування постраждалих органів. У цьому передбачається припинення проведення імунотерапії. Ускладнення можуть протікати як у легкій, і у важкій формі. Наприклад, з боку дихальної системи може спостерігатися набряк легеневої тканини, пневмонія. З боку ендокринної – функціональні порушення щитовидної залози, посилення серцебиття тощо.
Як діють БАДи для підвищення імунітету при онкології?
Біологічно активні добавки, або БАД, збагачують раціон натуральними та біологічно активними речовинами. Більшість з них містять вітаміни A, B, C, D, E, а також цинк, селен та інші мінерали, які містять пре-і пробіотики, імуноглобуліни та фактори росту. БАДи призначені для підтримки та покращення роботи імунної системи.
БАДи і різноманітні препарати для підвищення імунітету при онкології здатні уповільнити розвиток раку і навіть звернути процес назад. Однак при неправильному прийомі або передозуванні існує ризик отримання зворотного ефекту. Тому без призначення лікаря онкохворим приймати їх не можна. Існує три основні різновиди БАД:
- нутрицевтики, що використовуються для нормалізації обмінних процесів в організмі, поповнення дефіциту харчових речовин та підвищення імунітету;
- парафармацевтики, призначені для регулювання функціональної активності органів та систем;
- еубіотики – містять бактерії, дія яких спрямована на відновлення та регулювання кишкової та піхвової мікрофлори.
Натуральні біологічно активні домішки мають певний спектр дії. Наприклад «Максилак» призначений для корекції порушень мікрофлори ШКТ, а «Індинол» має протиракову дію.
Біодобавки для імунітету при онкології Айлів
«Айлів» від компанії «Елемент здоров’я», має протипухлинну активність. БАДи випускаються у вигляді желатинових капсул вагою 350 мг. До складу комплексу входять:
- вітаміни,
- амінокислоти,
- пептиди,
- ліпопептиди,
- олігопептиди,
- нуклеотиди,
які є низькомолекулярними біологічними сполуками.
Приймати біодобавки для імунітету при онкології “Айлів” можна дітям з 12 років та дорослим: по 2 капсули на день за півгодини до їди протягом 20 днів. При цьому на рік рекомендовано пройти 6 курсів із 10-денними перервами. Лікування можна коригувати та поєднувати з дієтою та хіміотерапією.
Немедикаментозні способи зміцнення імунітету при раку
Для укріплення імунітету при раку, щоб допомогти організму впоратися з ускладненнями після лікування та мінімізувати ймовірність рецидивів, важливо забезпечити:
- сон – не менше 7 годин на добу;
- правильно підібране, збалансоване харчування.
- фізичні вправи. Вчені давно довели позитивний вплив помірної фізичної активності на імунну систему.
- зниження стресу. Підвищення рівня стресових гормонів, адреналіну та кортизолу, пригнічує імунітет та знижує здатність організму до відновлення.
При прийомі будь-яких імуномодулюючих препаратів слід уникати передозувань і дотримуватися запобіжних заходів.