Рак підшлункової залози (РПЗ) – одне з найпідступніших і найнебезпечніших онкологічних захворювань, яке дуже важко піддається лікуванню. Ризик розвитку цього типу раку збільшується з віком, і кожна частина підшлункової залози може бути відправною точкою для неопластичного росту. Захворювання довгий час не дається взнаки, а коли симптоми з’являються – часто вже пізно для проведення лікування, оскільки пухлина знаходиться в запущеній стадії і метастазує. Симптоматика залежить від розміру та локалізації пухлини.
Згідно з дослідженнями, РПЗ частіше діагностують у чоловіків, ніж у жінок, але остаточна та однозначна причина цього онкологічного захворювання не встановлена. Відомо, що ризик патології збільшується з віком пацієнта. Існують певні фактори та стани, які можуть сприяти формуванню раку підшлункової залози, у тому числі:
- хронічний панкреатит;
- цукровий діабет;
- не вилікувані або погано вилікувані виразки;
- куріння;
- надмірне вживання алкогольних напоїв;
- дієта;
- забруднення навколишнього середовища;
- вік від 65 років.
Крім того, важливу роль відіграє спадкування пухлини. РПЗ вважається набутим захворюванням, викликаним генною мутацією. Мутантні гени призводять до неконтрольованого розмноження клітин. Виявлення дефектних генів дозволяє здійснити відповідні процедури та діагностику.
Патологічне новоутворення може бути в голівці, тілі або хвості підшлункової залози. Залежно від локалізації воно матиме деякі особливості.
Для визначення стадії раку використовується міжнародна класифікація TNM, яка вказує на три показники:
Літера T позначає поширеність первинної пухлини,
Літера N вказує на наявність, відсутність та поширеність метастазів у реґіонарних лімфатичних вузлах,
Літера М позначає наявність або відсутність віддалених метастазів.
Залежно від поєднань різних значень T, N та M, рак підшлункової залози ділять на 4 стадії з підстадіями.
Оскільки рак підшлункової залози в більшості випадків діагностують на пізніх стадіях, його лікування є великою проблемою. Сучасне лікування РПЗ передбачає комбінацію хірургічного втручання, променевої та хіміотерапії, гормональної терапії.
Операція можлива лише у 10–15% випадків. При цьому мають бути не порушені 3 позиції:
- новоутворення не повинно проростати у прилеглі органи;
- відсутність метастазів;
- стан здоров’я пацієнта має дозволити перенести серйозну операцію.
Основним методом залишається лікування хворих за допомогою комплексу різноманітних хіміотерапевтичних засобів. Використання препаратів 1 лінії поліхіміотерапії у поєднанні з препаратами на основі моноклональних антитіл додатково продовжує життя пацієнтів. Те саме можна сказати про нові режими введення цитостатичних препаратів, які підвищують показники загальної виживаності. Серед причин низької ефективності консервативного лікування слід зазначити: особливості розвитку пухлинного росту; вроджену та набуту лікарську несприйнятливість пухлинних клітин; властивості мікрооточення пухлини; токсична дія протипухлинних препаратів щодо ряду тканин і систем організму та інше.
На сьогодні у практичній онкології для відновлення імунітету, ослабленого в результаті лікування цитостатиками, застосовують біологічно активні засоби з імуномодулюючою дією. За даними декількох досліджень, такі засоби не мають прямої протипухлинної та антиметастатичної дії. Однак їх включення доцільно на різних етапах лікування онкологічних хворих з метою коригування пошкоджених ланок імунного захисту, зменшення негативного впливу хіміо та променевої терапії, для підвищення якості життя пацієнтів, а також з метою профілактики ускладнень до та післяопераційного періоду.
У зв’язку з цим цікавить використання засобів Ilive® (Айлів) та Ilive Prevent® (Айлів ПРЕВЕНТ), які були розроблені українськими фахівцями.
До складу засобів входить комплекс низькомолекулярних біологічно активних метаболітів Bacillus subtilis штаму IBM B-7321, які включають ліпопептиди: сурфактини, фенгіцини, ітурини; полілізин; олігопептиди, нуклеотиди, амінокислоти.
Ilive® та Ilive Prevent® можуть бути рекомендовані як допоміжні засоби у комплексній терапії онкологічних захворювань та для профілактики при ризику розвитку раку підшлункової залози.
Ilive® та Ilive Prevent® сприяють загальному зміцненню організму, підвищенню імунітету під час хіміотерапії, променевої терапії, брахітерапії, до та після оперативних втручань. Імуномодулююча дія проявляється за рахунок нормалізації вироблення ендогенного інтерферону.
Перед початком прийому добавок під час онкологічного лікування слід проконсультуватися з онкологом.
Прийом Айлів рекомендований дорослим та дітям старше 12 років. Слід приймати по 2 капсули на добу за 30 хвилин до прийому їжі або прийому лікарських засобів. Тривалість курсу – 20 днів. Курс повторюють після 10-денної перерви. Кількість курсів – 6 разів на рік.
За більш ніж 11 років розробки та досліджень Айлів має потужну доказову базу на основі досліджень, проведених провідними онкологічними інститутами України. Засіб сертифікований та супроводжується всією необхідною дозвільною документацією.
Список літератури:
- Я. С. Ціммерман – Рак підшлункової залози: Terra Incognita сучасної гастроентерології / Клінічна медицина, №10, 2015;
- Пухлини підшлункової залози: навчально-методичний посібник / О.В. Прохоров, М.М. Шепетько, В.Є. Папок. 2013;
- В. Г. Галактионов Імунітет до пухлин. Імунологія 1998;
- Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів та благополуччя людини «Що потрібно знати про біологічно активні добавки до їжі», 2019.